خوش آمدید آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر اکبری

تهران، خیابان طالقانی - خیابان مفتح جنوبی - پایین تر از چهار راه طالقانی - کوچه معیر یک - پلاک 10

 • darkblurbg
 • darkblurbg
 • darkblurbg
 • darkblurbg
 • darkblurbg
 • darkblurbg
  مرکزمشاوره ژنتیک پزشکی تهران
  پبش از ازدواج،حین بارداری ، پیش از بارداری ، تشخیص هموفیلی و تالاسمی و ...
 • darkblurbg
  پیشرفته ترین تست DNA
  تشخیص پیش از تولد جنینی
 • darkblurbg
  آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

اینستاگرام آزمایشگاه

بروزترین مطالب ژنتیک

راهنمای پذیریش و تسهیلات بیمه ای

شامل بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح ، کمتیه امداد، بیمه بانک ها و شهرداری، سازمان بهزیستی

تلگرام آزمایشگاه

با استفاده از این لینک می توانید به آزمایشگاه پیام خود را ارسال کنید.

پیام های ژنتیکی ‌


ادامه ...

خدمات نوین

 • روش PGD-HLA TYPING چیست؟

  تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD)، برای HLA TYPING ، یک راه درمانی برای زوج هایی است که فرزندان بیمار آنها نیاز به پیوند مغز استخوان دارند.

   


  توضیحات بیشتر
 • Next-generation sequencing-NGS

  توالی یابی DNA (DNA sequencing) از زمان معرفی اولین تکنیکهای توالی یابی در دهه ۱۹۷۰ راه درازی را پیموده است. 


  توضیحات بیشتر
 • تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD)

  تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی روشی است برای پیشگیری از یک بارداری مبتلا به یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی، که در IVF کاربرد دارد. در این روش سلول یا سلولهایی را از جنین در روز سوم یا پنجم تکوین جنینی جدا نموده و از نظر ژنتیکی آنها را مورد بررسی قرار می دهند. سپس جنین هایی که نرمال هستند به رحم مادر منتقل می گردند.


  توضیحات بیشتر

شرایط نمونه گیری و ارسال نمونه ‌

آزمایشات ژنتیک نیازی به ناشتایی ندارد

نمونه گیری از جنین نیازی به ناشتایی و آمادگی قبلی ندارد.

نمونه های آزمایشگاه ژنتیک شامل نمونه خون EDTA، هپارینه، نمونه بلوک های پارافینه، نمونه مایع آمنیون یا پرزهای جفتی، مو،ناخن،بوکال می باشد که بر روی این نمونه ها کارآزمایشگاهی انجام می گردد.

 

دستگاه Array CGH

افتخارات

بیمه های طرف قرارداد

 • کمک رسان ایران

 • بانک تجارت

 • بانک سپه

 • بانک ملی

 • بانک رفاه

 • بیمه سینا

 • بیمه سلامت

 • شهرداری

 • بانک صادرات

 • بانک کشاورزی

 • بانک ملت

 • کمیته امداد

 • نیرو های مسلح

 • سازمان تامین اجتماعی

اخبار جدید

این سندرم شامل گروهی از بیماریهای ژنتیکی درگیر کننده بافت همبند است که بویژه پوست، مفاصل و دیواره عروق را درگیر می کند. از آنجاییکه مهمترین عملکرد بافت همبند در بدن ایجاد حالت ارتجاعی و استحکام در بافتها است علایم این بیماری عمدتا بصورت شلی و شکنندگی بیش از حد پوست و حرکت خارج از محدوده طبیعی و دردناک بودن مفاصل خود را نشان می دهد. در مجموع یک نفر از هر ۵۰۰۰ نفر در دنیا به یکی از انواع سندرم اهلرز-دانلوس مبتلا است. تا کنون حداقل ۱۹ ژن در ارتباط با انواع مختلف این سندرم شناخته شده است که وراثت بیماری ناشی از جهش در آنها دارای الگوی اتوزومال بارز یا مغلوب است. انواع کلاسیک و بسیار شدید این بیماری ناشی از جهش در ژنهای سازنده کلاژن ایجاد می شود. بررسی ژنتیکی افراد مبتلا به این بیماری امروزه با استفاده از روشهای توالی یابی نسل جدید (NGS) که امکان بررسی همزمان تعداد زیادی از ژنها را در یک تست فراهم می کند بسیار ساده شده است.  

منبع:

https://www.omim.org

https://www.medicalnewstoday.com

روش Liquid biopsy بعنوان روشی غیرتهاجمی، سریع و کم هزینه برای شناسایی بیومارکرهای سرطان در سالهای اخیر بسیار مورد توجه بوده است. در این روش تنها به نمونه خون محیطی نیاز است که از آن DNA توموری آزاد در گردش خون جداسازی شده و برای شناسایی تومور مارکرها به کار گرفته می شود. این روش بویژه در مورد سرطان ریه، پستان و پروستات مورد استفاده قرار گرفته است. بعنوان مثال در مورد سرطان ریه پس از جداسازی تومور DNA از خون محیطی جهشهای ژن گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) مورد بررسی و شناسایی قرار می گیرند. این جهشها در ۱۰ تا ۳۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه (NSCLC) اتفاق می افتند که به پزشکان برای اجرای روشهای درمانی مناسب در زمان مناسب کمک می کند. با این وجود این روش دارای معایبی نیز هست که استفاده روتین از آن در بالین را نیازمند تحقیقات و مطالعت بیشتر می سازد.

Reference: www.doi.org

 آتروفی عضلانی-نخاعی (SMA) یک بیماری ژنتیکی است که منجر به ضعف عضلانی ناشی از تخریب سلولهای عصبی نخاع می شود. شدیدترین نوع بیماری در ۶ ماه اول پس از تولد بروز میکند اما انواع خفیفتر در سنین بالاتر و حتی بزرگسالی شناسایی می شوند.

در دسامبر ۲۰۱۶ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی SPINRAZA (NUSINERSEN) را بعنوان اولین و تنها داروی مورد تایید برای درمان SMA در کودکان و بزرگسالان معرفی نمود. این دارو بر مبنای تکنولوژی الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس (ASO) طراحی شده است که منجر به افزایش بیان ژن SMN2 می شود. عوامل اصلی تعیین کننده میزان اثر درمانی این دارو زمان شروع درمان و طول مدت درمان است. با وجود اثرات درمانی، این دارو نیز مانند سایر داروهای دیگر دارای عوارض جانبی است که از آن جمله می توان به خونریزی و آسیب کلیوی اشاره کرد. لذا بررسی کامل کلینیکی و پاراکلینیکی بیمار قبل از شروع درمان الزامی است.

منبع: https://www.spinraza.com/

NTDs نقایص مادرزادی مغز و یا نخاع هستند که در اولین ماه بارداری ایجاد می شوند. مهمترین عامل محیطی که در ایجاد NTDs نقش دارد کمبود اسید فولیک است اما مطالعات دانشمندان نشان می دهد با وجود استفاده از اسید فولیک قبل از بارداری همچنان موارد مبتلا به این اختلال متولد می شوند که می تواند نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکی در بروز این وضعیت باشد. در یکی از جدیدترین مطالعاتی که دانشمندان آمریکایی در دانشگاه UTHealth انجام داده اند، ۵۱۱ فرد مبتلا به نوع شدیدی از NTDs تحت عنوان میلومننگوسل مورد توالی یابی اگزوم قرار گرفتند که از نژاد اروپایی و مکزیکی بودند. در ابتدا واریانتهای موجود در ژنهای دخیل در مسیرهای ژنتیکی مرتبط با NTDs (مانند مسیر متابولیسم فولات) و سپس ژنهای کاندید مسیرهای متابولیسمی دیگر مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیق واریانتهایی را در ژنهای مسیر هموستاز گلوکز در این افراد مورد شناسایی قرار داد که بنظر میرسد با اثر تجمعی درکنار یکدیگر میزان خطر بروز NTDs را در یک فرد مشخص میکند.

منبع: www.genomeweb.com

ژن APOE مسئول ساخت پروتئینی تحت عنوان آپولیپوپروتئین E در بدن انسان است که دارای ارتباط شناخته شده با بیماری آلزایمر می باشد.

در حقیقت واریانتی از این ژن تحت عنوان E4 مهمترین عامل خطر ابتلا به این بیماری است. تحقیقات نشان می دهد که در بدن بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر این واریانت از ژن APOE بیان می شود.  همچنین مطالعات نشان می دهد افرادیکه در هر دو نسخه ژن واجد واریانت E4 هستند ۱۲ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.

تا کنون مطالعات گسترده ای در ارتباط با نقش ژن APOE در ایجاد ضایعات مغزی (پلاکهای بتا آمیلوئید) بیماران آلزایمری انجام شده است. با تائید نقش این ژن در ایجاد ضایعات، تحقیقات در زمینه روشهای درمانی بر روی روشهای هدف گیری بیان این ژن متمرکز شده است.

تحقیقی در این زمینه در بخش عصب شناسی دانشگاه واشنگتن انجام گرفته است. در این مطالعه با استفاده از الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس در ایجاد آپولیپوپروتئین E مداخله ایجاد شد که منجر به کاهش قابل توجه پلاکهای بتا آمیلوئیدی در مغز موشهای مستعد ابتلا به بیماری گردید.

با این نتایج می توان امیدوار بود که راهکار جدیدی برای پیشگیری از بروز آلزایمر در افراد مستعد ابتلا به این بیماری ایجاد شود.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران مفتخر است اعلام دارد که موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9001:2015 گردیده است.